Bolesť má mnoho podôb
Telo má špecializované zmyslové bunky tzv. nociceptory. Nociceptory vnímajú škodlivé podnety alebo veci, ktoré môžu poškodiť telo, ako je tlak, preťažovanie svalov, faktory životného prostredia (napr. extrémne teplo alebo chlad) a chemické látky. Samotné telo môže uvoľňovať rôzne molekuly po zranení alebo zápale, ktoré aktivujú nociceptory. Aktivované nociceptory vysielajú signály do nervových vlákien miechy a odtiaľ do mozgu. Mozog prijíma túto informáciu ako varovný signál, ktorý je vnímaný ako bolesť.
Bolesť môže nastať v povrchových tkanivách (koža, sliznice úst, nosa atď.) alebo hlboko v tkanive (sval, kĺb alebo spojivové tkanivo). Bolesť v tkanive môže byť spôsobená napríklad podvrtnutím, porezaním, poranením, chirurgickým zákrokom alebo svalovými kŕčami.
Navyše, v dôsledku infekcie, dochádza k aktivácii nociceptorov prítomných vo vnútorných orgánoch. Nadmerné roztiahnutie alebo stlačenie môže spôsobiť bolesť srdca, pľúc, žalúdka, čreva, pečene, žlčníka, obličiek a močového mechúra. Bolesť nociceptora sa líši od neuropatickej bolesti, ktorá vzniká, keď je nervový systém poškodený alebo nefunguje správne z dôvodu ochorenia alebo poranenia. Medzi bežné príčiny neuropatickej bolesti patrí cukrovka, nádory, vírusové infekcie a toxíny.
Niekedy telo reaguje na vonkajšie podnety, ako je vynechanie jedla alebo rušivé svetlo pri migréne, a niekedy môže psychická záťaž viesť k bolestiam pohybového aparátu.
Bolesť môže byť vnímaná pocitovo rozdielne, napríklad ako pálivá (napr. po spálení slnkom), elektrizujúca (zubov), pulzujúca (migrény), bodavá (zlomeniny), nepretržite kolísajúca bolesť (bolesti svalov a kostí) a ďalšie.